Pedagogisk planering (PP) läsåret
2014/15 Uppsala waldorfskola
Årskurs: 9
Lärare: Annica
Lundgren
Period: Biologi Ekologi
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Beskrivning av periodens waldorfpedagogiska syfte:
Hur allting vävs
samman.
Kunskap om vanligt
förekommande organismer i närmiljö och andra ekosystem.
Elementär
kunskap om cellens byggnad och encelliga organismer samt hur
väsentliga
livsfunktioner hänger samman med bestämda cellstrukturer ( respiration,
fotosyntes,
ärftlighet)
Kunskap om vilka
abiotiska och biotiska faktorer som betingar ett specifikt ekosystem.
Kunskap om jordens
viktigaste ekosystem (Östersjön, regnskogar, öken)jordbruk, skogsbruk).
Egna praktiska
erfarenheter av arbete i jord-, trädgård- eller skogsbruk.
Syfte enligt LGR11:
Människans påverkan på naturen lokalt och globalt.
Möjligheter som konsument och samhällsmedborgare att bidra till en hållbar
utveckling.
Ekosystems energiflöde och kretslopp av materia. Fotosyntes,
förbränning och andra ekosystemtjänster.
Biologisk mångfald och vad som gynnar respektive hotar den.
Samhällsdiskussioner om biologisk mångfald, till exempel i samband med
skogsbruk och jakt.
Lokala ekosystem och hur de kan undersökas utifrån
ekologiska frågeställningar. Sambanden mellan populationer och tillgängliga
resurser i ekosystem. De lokala ekosystemen i jämförelse med regionala eller
globala ekosystem.
Aktuella
samhällsfrågor som rör biologi.
Övergripande mål och riktlinjer enligt LGR11:
Kunna använda kunskaper från de
naturvetenskapliga kunskapsområdena för vidare studier, i samhällslivet och
vardagslivet.
Kunna lära, utforska och arbeta
självständigt och tillsammans med andra och känna tillit till sin egen förmåga.
Kunna använda och utveckla
kunskaper och redskap och kunna formulera egna och granska andras argument i
sammanhang där biologi är av betydelse.
Förtrogenhet med biologiska
begrepp, modeller och teorier samt en förståelse för hur de utvecklas i samspel
med erfarenheter av undersökningar av naturen och människan.
Samtala om, tolka och framställa
texter och olika estetiska uttryck med naturvetenskapligt innehåll.
Få inblick i den
naturvetenskapliga världsbild med evolutionsteorin som grund och perspektiv på
hur den utvecklats och dess kulturella påverkan.
Kunskapsområden och
centralt innehåll enligt LGR11:
Människans påverkan på naturen lokalt och globalt.
Möjligheter som konsument och samhällsmedborgare att bidra till en hållbar
utveckling.
Ekosystemens energiflöden och kretslopp av materia.
Fotosyntes, förbränning och andra ekosystemtjänster.
Evolutionära jämförelser mellan människan och andra
organismer.
Fältstudier och experiment. Formulering av enkla
frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.
Hur organismer identifieras, sorteras och grupperas utifrån
släktskap och utveckling.
Sambandet mellan biologiska undersökningar och utvecklingen
av begrepp, modeller och teorier.
Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Källkritisk granskning av information och
argument som eleven möter i olika källor och samhällsdiskussioner med koppling
till biologi. Använda kunskaper i biologi för att granska information,
kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk
hållbarhet.
Detta ska jag
kunna
Beskriva ekologiska
processer.
Definiera ekologiska fotavtryck och jämföra dem globalt.
Kunna koppla de ekologiska fotavtrycken till
konsumtion.
Referera: Ett ekologiska exempel- belastningen av närsalter i
Östersjön och dess konsekvenser, samt vad som kan göras för att förhindra
belastningen av inlandshavet.
I grupparbete utforska olika sätt att se på och hitta
ekologiska lösningar i olika utdelade ”case,” samt redovisaskriftliga utkast.
Arbeta praktiskt
med trädgård och ur kunskaper lära sig att vårda och se de kretslopp som
trädgårdsskötsel innebär.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
När: vecka 34-35
Metod:
Lektionsföreläsningar, skriftliga
och muntliga redovisningar med relevanta teckningar till texten, ”case” med
muntliga och skriftliga redovisningar i grupp där ”cases” inte bara redovisas
muntligt utan med olika kurvor och tabeller visar på de naturvetenskapliga
resonemangen runt frågeställningarna i det valda naturvetenskapliga fallet.
Internetsökningar för att få fram fakta (google scholar). Eventuellt
studiebesök på evolutionsmuseet.
Redovisningsformer och bedömning:
Muntliga och skriftliga
redovisningar, muntliga presentationen av elevens egna undersökningar, referat
med egna ord, kommentarer, utvikningar och relevanta teckningar och bilder som lämnas
in där de kunskaperna som undervisningen innehållit bedöms.
Under lektionstid återkoppling till ämnet där relevansen i kunskaperna bedöms med öppna frågor, Elevens svar bedöms utifrån hur väl eleven kan redovisa hur hen tänker och reflekterar utifrån lektionernas temata.
Under lektionstid återkoppling till ämnet där relevansen i kunskaperna bedöms med öppna frågor, Elevens svar bedöms utifrån hur väl eleven kan redovisa hur hen tänker och reflekterar utifrån lektionernas temata.
Planering
Det är viktigt att du, om du blir sjuk eller är frånvarande,
ser till att ta igen det lektionsinnehåll du missat.
Vecka
|
lektionsupplägg
|
arbetsuppgifter
|
34
|
Föreläsningar där evolution och ekologi behandlas.
Indelning i grupper för grupparbete samt ett påbörjat
arbete i case.
|
Skriftliga redovisningar från föreläsning
Instudering av grupparbetets uppgifter och hur
grupparbetet ska läggas upp
|
|
|
|
Vecka
|
lektionsupplägg
|
arbetsuppgifter
|
35
|
Föreläsningar i fält: naturiakttagelser och ekologiska
processer.
Trädgård som ett ekologiskt kretslopp, Gruppredovisningar.
Lämna in skriftliga redovisningar på grupparbetet,
perioden och andra elevers grupparbeten.
|
Aktivt delta i undervisningen där fenomen studeras. Det praktiska
arbetet bedöms utifrån de slutsatser som eleverna drar utifrån sitt egna och
andras arbete.
|
|
|
|
Nivå 1
|
|
|
Du skilja fakta från
värderingar som rör ekologisk hållbarhet och naturbruk.
Du beskriver enkla ekologiska
sammanhang samt beskriva några enkla konsekvenser.
Du ställer frågor, bemöter
åsikter och argument som till viss mån för den ekologiska diskussionen
framåt.
I periodhäftet skriver du enkla
och till viss del underbyggda resonemang.
Utifrån undervisningens
innehåll kan du till viss del teckna
olika modeller och organismer i sina sammanhang.
Du korrigerar ditt skriftliga
arbeta utifrån lärardirektiv.
Du Söker fakta ifrån olika
källor som överensstämmer med ekologi samt källhänvisa i viss mån.
Du deltar i grupparbete och
göra din del av det samt håller deadlines gruppen beslutat. Du redovisar
muntligt din del av grupparbetet.
Du redovisar muntligt
lektionsinnehållet med lärarstöd fakta.
Du genomför och systematiserar
I fältarbete de undersökningar utifrån dina eller lärarens planeringar och
ställer enkla frågor och skissar upp planer som det går att arbeta utifrån.
|
Nivå 2
|
|
|
Du kan tydligt skilja fakta
från värderingar vad gäller ekologisk hållbarhet och naturbruk.
Du samtalar och tar ställning i
frågor som berör biologi och ekologi.
Du beskriver ekologiska
sammanhang, analyserar, motiverar beskriver några tänkbara konsekvenser av de
sammanhangen som du beskrivit.
Du ställer frågor, bemöter
åsikter och argumenten och genom dem för du den ekologiska diskussionen
framåt.
I periodhäftet refererar du
till lektionernas innehåll, skriver ner ett flertal underbyggda resonemang,
där bilder och texter under-stöder varandra.
Du refererar utifrån
undervisningen och skriver och teckna ett flertal olika ekologiska modeller
med olika organismer i sina sammanhang.
Du söker fakta ifrån sakenliga
men olika källor samt sammanställer dem och källhänvisa till dem, i de flesta,
av din presenterade fakta.
Du deltar i grupparbete och
bidrar till stor del så att grupparbetet förs framåt, samt göra din del av
arbetet på ett bra sätt och håller de deadlines gruppen beslutat.
Du redovisar muntligt, ledigt
och med ett gott innehåll, din del av grupparbetet.
Du redovisar muntligt på
lektionerna fakta och sätter in den i sitt sammanhang, samt - om ämnet så
tillåter, drar logiska egna slutsatser.
Du genomför I fältarbete ett
systematiskt arbete på ett bra sätt. Du utför de undersökningar som du gör
utifrån egna bra och givna planeringar och bidrar
med att formulera bra frågeställningar som det går att arbeta systematiskt utifrån.’
|
Nivå 3
|
|
|
Du visar att du behärskar ämnet
så väl att du har en god överblick:
Du samtalar tydligt och på ett
samlat sätt och skiljer fakta från värderingar då du diskuterar ekologisk
hållbarhet och naturbruk. Du samtalar och lägger fram väl utvecklade
resonemang och tar välgrundad ställning inom biologi och ekologiämnet och ev,
ger du olika perspektiv, på det ämne du diskuterar.
Du beskriver välgrundade
ekologiska sammanhang, analyserar med lätthet, motiverar väl och beskriver
tänkbara, följdriktiga ett mycket bra sätt.
Du ställer frågor av betydelse,
bemöter åsikter och argument som fördjupar och breddar den ekologiska
diskussionen.
Du skriver i periodhäftet de
flesta (på lektionerna genomgångna) fakta och presenterar underbyggda
resonemang, där bilder och texter är likvärdiga och på ett mycket bra sätt
förstärker varandra.
Du tecknar och beskriver ett
flertal olika ekologiska modeller och organismer i sina sammanhang (som
beskrivits under lektionerna).
Du söker fakta ifrån riktiga
och olika källor (böcker, internet) samt källhänvisar den sammanställda fakta
du presenterar.
Du redovisar ledigt och med god
överblick de sammanhang som beskrivits i föreläsningar eller andra
skolarbeten, samt visar att du på ett mycket bra sätt kan redovisa dina
kunskaper.
Du deltar i grupparbete och tar
ett stort ansvar för att bidra till helheten i arbetet i gruppen, samt för
arbetet framåt på ett konstruktivt sätt. Du gör din del av grupparbetet på
ett mycket bra sätt och håller de deadlines gruppen beslutat. Du redovisar
grupparbetet muntligt, ledigt och med gott flyt och mycket bra innehåll.
Du redovisar muntligt,
fördjupar fakta och sätter in den i olika sammanhang på lektionerna, samt -
om ämnet så tillåter, dra logiska slutsatser av den fakta du har. Du
kompletterar fakta för tt fördjupa din förståelse och redovisar den.
Du genomför fältarbetet och
systematisera det på ett mycket bra sätt. Du Utför de undersökningar som görs
utifrån dina egna välgjorda planeringar och även lärarplaneringar och bidrar med formuleringarna på ett
mycket bra sätt.
Du
skapar frågeställningar som det går att arbeta systematiskt utifrån.’
|
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar